WSAiB Times – gazetka studencka sprzed 20 lat!

Dawno, dawno temu gdy uczelnia kończyła swój pierwszy roczek, w WSAiB pojawiła się pierwsza gazetka studencka o bardzo poważnej nazwie „WSAiB Times”. Bynajmniej nie była to nazwa nadana na wyrost. W miesięczniku publikowane były bardzo dojrzałe artykuły, jak chociażby „Spekulacje”, którego autor (student!) prognozuje notowania na rynku papierów wartościowych.

gazeta_3

WSAiB Times czytane po niemal 20 latach potrafi wciągnąć każdego, kto z sentymentem wspomina dawne czasy Świata Wiedzy, rozwoju muzyki rozrywkowej w Polsce czy starych komputerów. Pamiętacie komputery Amiga? W archiwalnym numerze miesięcznika znajdziecie na ich temat rewelacyjny artykuł.

Na zachętę publikujemy co ciekawsze fragmenty z kilku zachowanych numerów:

O Świecie Wiedzy – tak było bez Internetu w artykule Klucz do wiedzy

„…Żadne z dotychczasowych pism nie dawało nam (…) pełnej wiedzy na podstawowe tematy, wokół których toczy się życie człowieka. Tymczasem takie pismo istnieje. Ukazuje się w formie tygodnika a nosi pompatyczną nazwę – „Świat Wiedzy” (…)

blogDo pierwszego numeru „Świata Wiedzy” wydawca dołączył (uwaga, uwaga!) segregator. A to dlatego aby czytelnik mógł zbierać poszczególne teksty zamieszczane w piśmie i trzymać je razem tworząc tym samym osobliwe kompendium podstawowej wiedzy o świecie i życiu…”

- „WSAiB Times” 1996 r.

gazeta_2O Pameli Anderson w artykule Anthony Hopkins Ostatni Mohikanin

„…Dzisiejszy przeciętny widz woli oglądać nienaturalnie zbudowanego Schwarzenegera zabijającego w ciągu sekundy tuzin chłopa, czy też niezbyt mądrą piękność z Kanady – Pamelę Anderson, która uważa iż jej rola w idiotycznym i żałosnym filmie „Żyleta” jest kreacją jej życia, niż z pozoru ciężko strawną, aczkolwiek profesjonalną i rzetelną grę rasowego aktora…”

- „WSAiB Times” 1996 r.

O grach komputerowych w artykule Zainstaluj mnie!

„…Większość sprzedawanych obecnie komputerów posiada zainstalowany jedynie DOS i Windows. W ich skład wchodzą proste programy narzędziowe (np. Undelete do odzyskiwania skasowanych plików), użytkowe (np. edytory tekstu Write i Notatnik) oraz dwie (!) gry logiczne. Programy te oferują bardzo ograniczone możliwości, o czym wie na pewno ten, kto próbował napisać jakikolwiek tekst posługując się Writem. Ile czasu można spędzić układając pasjanse lub starając się nie wpaść na minę? Niektórzy mogą twierdzić, że wiele – do czasu gdy zobaczą u znajomego najnowsze gry z firm MicroProse, Bullfrog czy IdSoftware (…)

Podczas pierwszego uruchomienia gry może cię spotkać niemiła niespodzianka, program poprosi cię o podanie pewnych informacji (np. jaki wyraz znajduje się w 2 wierszu, 13 kolumnie na 44 stronie dostarczonej z grą instrukcji), ma to na celu sprawdzenie czy jesteś legalnym użytkownikiem gry…”

- „WSAiB Times” 1995 r.

Wszystkich zainteresowanych „WSAiB Times” zapraszamy do Biblioteki gdzie znajdują się archiwalne numery miesięcznika.